ایمیل مارکتینگ چطور به بهبود سایت کمک می کند؟

ایمیل مارکتینگ چطور به بهبود سایت کمک می کند؟

ایمیل مارکتینگ یکی از روش های مدرن بازاریابی محسوب می شود که بسیاری از فروشگاه ها و سایت های خدماتی از آن استفاده می کنند. در این روش، تبلیغات از طریق ایمیل برای مشتریان هدف ارسال می شود. مسئله مهمی که همواره در خدمات ایمیل مارکتینگ مطرح می شود، پیدا کردن مشتریان هدف است. مشتریان هدف، به مجموعه ای از افراد و خریداران گفته می شود که قصد خرید آن محصول را دارند. اما سوال! چگونه مشتریان هدف در ایمیل مارکتینگ پیدا می شوند؟ انتخاب دسته خاصی از مشتریان که تمایل به خرید محصول مورد نظر را دارند، از راه های مختلفی صورت می گیرد.

یکی از روش هایی که معمولا از آن استفاده می شود، ارسال ایمیل به مشتریان سابق است. اگر شما هم تا به حال یک خرید موفق اینترنتی را تجربه کرده باشید، این مسئله را به خوبی درک می کنید. در این روش، وب سایت ها پس از دریافت ایمیل شما در روزهای آتی محصولات مرتبط با خرید را برای شما ارسال می کنند. این روش یکی از رایج ترین روش های ایمیل مارکتینگ به حساب می آید. اما سوال مهم تر! ایمیل مارکتینگ چطور به بهبود سایت کمک می کند؟ امروز در ربین وب قصد داریم به پاسخ این سوال بپردازیم و روش های بازاریابی از طریق ایمیل را بررسی کنیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی از طریق ارسال ایمیل، نوعی روش تبلیغاتی و بازاریابی آنلاین به حساب می آید که طی چند سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بازاریابی ایمیلی تنها جهت فروش محصولات به مشتریان مورد استفاده قرار نمی گیرد. در واقع، بازاریابی ایمیلی می تواند ترافیک وب سایت را افزایش دهد و درصد تعامل سایت را به طرز چشمگیری بهبود بخشد. یکی از مسائل مهم در ایمیل مارکتینگ، ارسال متن و محصولات درج شده در پیام است. یعنی، هنگامی که مخاطب ایمیل را دریافت و مطالعه می کند، باید ترغیب به انجام خواسته های شما شود. اگر قصد فروش دارید، متن باید حس رضایت را در مشتری ایجاد کند. اگر قصد افزایش ترافیک دارید، می توانید از طریق جوایز و قرعه کشی های مختلف، مخاطب را مجاب کنید به سایت شما وارد شود.

با وجود تمام این مزایا و ویژگی های ایمیل مارکتینگ، ممکن است برخی از افراد از آن به شیوه نادرست استفاده کنند. استفاده اشتباه و بدون برنامه از ایمیل مارکتینگ می تواند برای وب سایت شما عملکرد معکوسی داشته باشد. با مطالعه تاریخچه ایمیل مارکتینگ این مطلب درک ساده تری خواهد داشت. بازاریابی ایمیلی برای اولین بار حدود 40 سال پیش توسط گری توئرک انجام شد. او موفق شد از طریق ایمیل مارکتینگ بیش از 10 میلیون دلار فروش داشته باشد. او برای اولین بار محصولات و خدمات خود را در قالب یک ایمیل بازاریابی به 400 نفر از مشتریان ارسال کرد. پس از موفقیت گری توئرک در این زمینه، بسیاری از بازاریابان اینترنتی و دیجیتال مارکتر ها به این روش تبلیغاتی واکنش های مثبتی نشان دادند. به طوریکه پیام رسان ایمیل با ایجاد تغییرات و اضافه کردن سرویس های جدید، این روش تبلیغاتی را به رسمیت شمرد.

نرخ تبدیل یا Conversion Rate Optimization چیست؟

فرض کنید که شما یک فروشگاه اینترنتی دارید و بازدید کننده ای در حال بازدید از سایت شما است. او بعد از بازدید از چند صفحه، تصمیم به خرید یک محصول می گیرد و پس از اضافه کردن آن به سبد خرید، در نهایت محصول را خریداری می کند. هنگامی که یک کاربر از یک بازدید کننده معمولی به یک خریدار تبدیل می شود، در اصطلاح تبدیل یا Conversion اتفاق می افتد. تصور کنید که فروشگاه اینترنتی شما روزانه 100 بازدیدکننده دارد و از این تعداد، در نهایت 30 نفر تصمیم به خرید می گیرند. در این شرایط، نرخ تبدیل سایت 30 درصد است؛ زیرا 30 درصد از بازدید کنندگان تصمیم به انجام دادن کاری می گیرند که مورد نظر ما است. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که نرخ تبدیل به خواسته مدیران کسب و کار و فروشگاه های اینترنتی به موارد زیادی بستگی دارد.

بازاریابی ایمیلی

در واقع، نرخ تبدیل یک کاربر زمانی رخ می دهد که عمل مورد نظر شما را انجام می دهد. این عمل می تواند ثبت نام در سایت باشد، خرید از سایت، عضویت در خبرنامه یا هر اقدام دیگری که ما برای آن برنامه ریزی کرده ایم. نرخ تبدیل برای هر فعالیتی در سایت برابر است با تعداد کل فعالیت های انجام شده مورد نظر تقسیم بر تمام بازدید کننده ها ضربدر 100. در حقیقت با استفاده از نرخ تبدیل ما متوجه می شویم که چند درصد از بازدید کنندگان سایت تبدیل به مشتری شده اند. (منبع)

تاثیر ایمیل مارکتینگ در بهبود سایت

همانطور که در ابتدا مطلب اشاره کردیم، استفاده از ایمیل مارکتینگ مزیت های زیادی در بهبود عملکرد وب سایت دارد. با استفاده از بازاریابی ایمیلی می توانید ترافیک سایت را افزایش دهید. از طریق ایمیل مارکتینگ می توان به بهبود رتبه سایت در گوگل و افزایش تعامل کمک کرد. امروزه، بازاریابی از طریق ایمیل با اهداف مشخص شده ای انجام می شود که همه آن ها به استراتژی دیجیتال مارکتر بستگی دارد. برای استفاده از سرویس بازاریابی ایمیلی باید در قدم اول هدف و استراتژی مشخص شود. سپس با شروع این روش تبلیغاتی و تداوم در انجام آن، نتایج مثبت به صورت چشمگیری قابل مشاهده خواهد بود. ایمیل مارکتینگ روشی اقتصادی و پربازده محسوب می شود که استفاده از آن برای هر وب سایتی ضروری است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *