لزوم بهبود تجربه کاربری

10 گام برای بهبود تجربه کاربری وب سایت شما

تجربه کاربری یا UX یکی از مهم ترین پارامترهای طراحی و راه اندازی وب سایت است. درحال حاضر، لزوم بهبود تجربه کاربری یکی از مهم ترین چالش های طراحی سایت و بخش دیجیتال مارکتینگ پروژه محسوب می شود. این پارامتر تاثیر بسیار زیادی در جلب رضایت کاربران وب سایت دارد. همچنین، باعث می شود بازدیدکنندگان جدید، تبدیل به مشتریان دائمی و خریداران بالقوه شوند. در این مطلب قصد داریم لزوم بهبود تجربه کاربری را به صورت کامل بررسی کنیم و 10 گام بهبود تجربه کاربری وب سایت را به شکل ساده شرح دهیم؛ با ربین وب همراه باشید.

لزوم بهبود تجربه کاربری

چرا تجربه کاربری یک وب سایت مهم است؟ اهمیت لزوم بهبود تجربه کاربری

تجربه کاربری وب سایت، نشان دهنده عمق محتوا و عملکرد مناسب در بخش پشتیبانی است. هرچقدر تجربه کاربری سایت روبه رشد باشد، بدون شک نتیجه آن در بلند مدت مشخص خواهد شد، کاربران فعلی سایت رضایت بیشتری خواهند داشت و کاربران جدید نیز تبدیل به مشتریان ثابت می شوند. اما سوال! چرا لزوم بهبود تجربه کاربری انقدر اهمیت دارد؟ بخش عظیمی از کاربران بستر اینترنت و فضای مجازی، افرادی هستند که اطلاعات زیادی در رابطه با این محیط ندارند.

ممکن است علت این موضوع سواد کم و یا زیاد بودن سن کاربران باشد. برای مثال، سفارش دادن ساعت مچی از یک سایت فروشگاهی برای کاربر 20 ساله و 50 ساله متفاوت است. طبیعتا کاربر 20 ساله به سرعت و با آشنایی کامل ثبت سفارش می کند. این درحالی است که کاربر 50 ساله درک زیادی از این فضا ندارد و ممکن است پروسه ثبت سفارش او بیش از نیم ساعت زمان ببرد. همین موضوع باعث شده است، افرادی که در زمینه بهبود تجربه کاربری فعال هستند، همیشه خود را جای کاربران ضعیف تر قرار دهند. در این حالت، آن ها به سادگی متوجه می شوند که برای بهبود تجربه کاربری باید چه تغییراتی را اعمال کنند.

پس از آشنایی با UX (بهبود تجربه کاربری) و لزوم استفاده از آن در جهت افزایش بازدید (فروش بیشتر)، سوال مهم تری در ذهن ایجاد می شود. برای بهبود تجربه کاربری سایت چه کاری باید انجام دهیم؟ روش های متعددی در راستای لزوم بهبود تجربه کاربری وب سایت وجود دارد. در ادامه تمام این راهکارها را به صورت کامل در 10 گام شرح می دهیم.

محتوای جذاب ایجاد کنید

یکی از مهم ترین و ابتدایی ترین فاکتورها در زمینه UX، محتوای درج شده در وب سایت است. تفاوتی ندارد که وب سایت مذکور در چه زمینه ای فعالیت می کند. تحت هر شرایطی، محتوای موجود در وب سایت باید کامل، جامع، ساده و معتبر باشد. اما ویژگی های محتوای جذاب چیست؟ محتوایی که به زبان ساده نوشته شود و تمام نیازهای کاربر را تحت پوشش قرار دهد، محتوای جذاب و غنی محسوب می شود.

زمان بارگذاری را کاهش دهید

منظور از کاهش زمان بارگذاری در لزوم بهبود تجربه کاربری، افزایش سرعت سایت هنگام باز کردن هریک از صفحات است. برای افزایش سرعت سایت می توانید افزونه های مخرب و اضافه را حذف کنید. از افزونه های افزایش سرعت همانند راکت استفاده کنید. تصاویر سایت را بهینه سازی کنید. کدهای قالب را به کمک برنامه نویس در حد امکان کاهش و بهینه سازی نمایید.

ریسپانسیو طراحی کنید؛ قدم بزرگ در لزوم بهبود تجربه کاربری

طراحی ریسپانسیو یکی از فاکتورهای مهم در بهبود تجربه کاربری است. طراحی ریسپانسیو وب سایت باعث می شود طرح، المان و محتوای وب سایت، متناسب با صفحه نمایش های مختلف نمایش داده شود. این کار موجب می شود بارگذاری وب سایت در انواع سیستم ها (موبایل، تبلت، کامپیوتر، تلوزیون) ظاهر زیبا و رابط کاربری جذابی داشته باشد.

لزوم بهبود تجربه کاربری وب سایت

گلوگاه های ناوبری را حذف کنید

نوار ناوبری یکی از نقاط قوت UX هر وب سایت محسوب می شود. از سوی دیگر، همین نوار اگر به صورت اشتباه برروی سایت پیاده سازی شود، موجب سردرگمی کاربران و در نتیجه عدم رضایت آن ها خواهد شد. بدون شک حذف گلوگاه های ناوبری، یکی از موارد لزوم بهبود تجربه کاربری در وب سایت به شمار می روند.

جستجوی سایت را مفید کنید

یکی از مهم ترین بخش های وب سایت، آیکون جستجو است. این بخش در تمامی وب سایت های جهان وجود دارد. کاربران برای پیدا کردن محتوا و یا محصول مورد نظرشان قطعا از آیکون جستجو استفاده می کنند. برای مفیدتر کردن این بخش در وب سایت، بهتر است طراحی ویژه ای برای آن صورت بگیرد. به شکلی که به راحتی جلو چشم کاربران باشد. کار کردن با آن ساده باشد. یعنی با تایپ کردن یک کلمه در این بخش، موضوعات مرتبط به کاربر پیشنهاد شود.

تعامل را تشویق کنید؛ یکی از فاکتورهای موفقیت در لزوم بهبود تجربه کاربری

یکی از عوامل مهم در بالا رفتن بازدید سایت، تعمال با کاربران است. سعی کنید توجه ویژه ای به کاربران داشته باشد. از آن ها تعریف کنید و قدردان حضور آن ها در وب سایت باشید. می توانید این کار را از طریق پرسشنامه، نظرات و یا تشویق آن ها به نصب اپلیکیشن انجام دهید.

از محتوای پویا استفاده کنید

محتوای پویا یا همان محتوای داینامیک، محتوایی است که از فیلد ها و ضمیمه های از قبل تعریف شده فراخوانی می شود. برای مثال به جای اینکه یک المان را در مکان های گوناگون وب سایت اضافه و یا به روز رسانی کنیم. فقط کافیست آن المان را فقط برای یک بار به صورت داینامیک تعریف کرده و آن را به بخش های مختلف وب سایت اضافه و یا به روز رسانی کنید.(منبع

از چت بات ها استفاده کنید

لزوم بهبود تجربه کاربری در وب سایت رابطه مستقیمی با تعامل کردن دارد. استفاده از چت بات در وب سایت یکی از بهترین روش های تعامل با کاربران است.

10 گام برای بهبود تجربه کاربری وب سایت شما

نشان دهید که امنیت برقرار است؛ مهم ترین عامل لزوم بهبود تجربه کاربری

بحث امنیت علل خصوص در سایت های فروشگاهی، مبحث بسیار مهمی در بهبود تجربه کاربری است. حتی اگر تمام پلن های UX در سطح ایده آلی باشد، اما امنیت وب سایت کافی نباشد، اغلب بازدیدکنندگان بدون وقفه وب سایت های دیگر را به وب سایت شما ارجحیت می دهند. برخی از روش های اثبات امنیت سایت به کاربران:

  • مجوزهای لازم نظیر نماد اعتماد و گواهینامه SSL را برای وب سایت بگیرید.
  • اطلاعات کاربران را به خوبی محافظت کنید.
  • مدارک و مجوزهای حیطه کاری خود را در سایت قرار دهید.

مهندسی اجتماعی را دخیل کنید

مهندسی اجتماعی یا همان هک کردن انسان ها، یکی از عوامل موثر در لزوم بهبود تجربه کاربری است. مبحث مهندسی اجتماعی بسیار پیچیده و فراگیر در تمام امور است. برای بهره گیری از مهندسی اجتماعی در وب سایت، می توان استفاده از شبکه های مجازی و SMS را پیشنهاد داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *