گجت های پوشیدنی و لنزهای پیشرفته هوشمند در آینده تکنولوژی

گجت های پوشیدنی

گجت های پوشیدنی، هر نوع وسیله الکترونیکی است که برای پوشیدن روی بدن کاربر طراحی شده است. این وسایل در اشکال مختلف از جمله لباس، جواهرات، وسایل پزشکی و لوازم جانبی وجود دارند. این گجت ها به قابلیت ‌های پردازشی یا ارتباطی اشاره دارد، اما در واقعیت، پیچیدگی در میان پوشیدنی ‌ها می ‌تواند متفاوت باشد. یکی از این فناوری ها که کاربرد فراوانی دارد، لنزهای پیشرفته هوشمند یا واقعیت مجازی VR در هدست ها هستند.

فناوری گجت های پوشیدنی

پیچیده ترین نمونه های فناوری گجت های پوشیدنی شامل سمعک های هوش مصنوعی (AI)، عینک گوگل و هولولنز مایکروسافت و یک کامپیوتر هولوگرافیک به شکل هدست واقعیت مجازی (VR) است. همچنین، وصله پوستی یکبار مصرف که همراه با حسگر است که اطلاعات سلامت بیمار را به شکل بی‌ سیم به دستگاه کنترلی در مراکز درمانی منتقل می‌ کند.

گجت های پوشیدنی

فناوری پوشیدنی چگونه کار می کند؟

فناوری پوشیدنی مدرن قابلیت های زیادی دارد. جواهرات یا ساعت های هوشمند و ردیاب های تناسب اندام، هدست های واقعیت مجازی، هدست های بلوتوثی و عینک های مجهز به وب را می توان نام برد. قابل پیش بینی است که تنوع کاربری این محصولات، مانند لنزهای پیشرفته هوشمند، با فناوری های پوشیدنی افزایش یابد.

گجت های پوشیدنی مطابق با دسته هایی مانند سلامت، تناسب اندام یا سرگرمی، عملکردی متفاوت دارند. این فناوری، به طور معمول با اتصال به اینترنت، باتری و ریزپردازنده ‌ها عمل می ‌کند تا اطلاعات جمع‌ آوری ‌شده را با سایر وسایل الکترونیکی همچون تلفن همراه یا لپ ‌تاپ هماهنگ نماید.

حسگرهای داخلی در گجت های پوشیدنی

رایانه ها، تلفن ‌های هوشمند همراه یا برچسب ‌های هوشمند همچنان در حال رشد و ارتقاء هستند و قادر به ردیابی حرکات کاربر می باشند. یک عامل مشترک در میان این ابزارهای پوشیدنی فناوری مانند لنزهای پیشرفته هوشمند یا واقعیت مجازی VR این واقعیت است که همه آنها داده ها را در زمان واقعی نظارت می کنند.

گجت های پوشیدنی

برخی از کاربردهای فناوری پوشیدنی چیست؟

از کاربردهای گجت های پوشیدنی می توان به لوازم الکترونیکی مصرفی، مانند ساعت های هوشمند و ردیاب های تناسب اندام، اشاره کرد. با پیشرفت‌ های به وجود آمده در هوش مصنوعی، اینترنت اشیا (IoT) و گجت ها، برنامه های مختلفی در راستای سلامت افراد و دسترسی به فناوری بیشتر در سیستم های ناوبری، کالاهای ورزشی و منسوجات پیشرفته قرار گرفته است.

مهم ترین کاربردهای گجت های پوشیدنی

موارد ذیل از محبوب ترین کاربردهای فعلی و نسل بعدی فناوری پوشیدنی هستند که می توانند نقش مهمی در توسعه تکنولوژی در بخش های مختلف داشته باشند:

تکنولوژی پوست اپیدرمی

برای نوآوری های مربوط به زیست پزشکی، موسسه تراساکی فناوری پوست الکترونیکی پوشیدنی را جهت نظارت بر سلامت افراد اختراع کرد. با نسل بعدی گجت های پوشیدنی، این وصله پوست الکترونیکی فوق ‌العاده نازک را می‌ توان به همراه یک فرستنده بی ‌سیم کوچک با استفاده از اسپری آب به ناحیه قفسه سینه کاربر متصل کرد و تا یک هفته قابل استفاده است.

این به اندازه کافی حساس است که سیگنال های الکتریکی مانند ضربان قلب و حرکات عضلانی را دریافت و ضبط کند، که می تواند از طریق ابر برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ارسال شود تا آنها بتوانند از راه دور موارد حیاتی کاربر را نظارت کنند. این پوشیدنی قدرتمند، پله ای برای نظارت بر بیماری های مزمن مانند نارسایی قلبی و دیابت است.

گجت های پوشیدنی

مد و لباس هوشمند با گجت های پوشیدنی

لباس ‌هایی که به عنوان لباس هوشمند یا مد هوشمند شناخته می ‌شوند، در چند سال گذشته محبوبیت زیادی پیدا کرده ‌اند. ژاکت ‌های هوشمند، از الیاف الکتریکی تشکیل شده اند و به پوشنده این امکان را می ‌دهد تا به تماس ‌ها پاسخ دهد، موسیقی پخش کند یا مستقیماً از طریق آستین خود عکس بگیرد. می توانید اطلاعات جدیدترین فناوری ها را با ربین وب دنبال کنید.