تکنولوژی NFT

تکنولوژی NFT | توکن غیرقابل تعویض

تکنولوژی NFT یا توکن ‌های غیرقابل تعویض، توکن‌ های رمزنگاری منحصر به ‌فرد هستند. آنها واترمارک های دیجیتالی محسوب می شوند که می توانند برای ایجاد منشأ و مالکیت بسیاری از انواع دارایی ها، از توییت ها گرفته تا آثار هنری و املاک، استفاده شوند. البته بازار NFT ها هنوز نوپا است. همانطور که دارایی های فیزیکی به طور فزاینده دیجیتالی می شوند، انتظار می رود در آینده کاربرد این توکن غیرقابل تعویض نیز افزایش یابد.

مبانی تکنولوژی NFT

برای درک مبانی تکنولوژی NFT می بایست آن را با پول فیزیکی مقایسه نمود. پول فیزیکی قابل تعویض است. می توان آن را با نسبتی برابر مبادله کرد. یک واحد پول فیزیکی همیشه با واحد دیگر برابر است. این ویژگی تعویض پذیری، پول را به وسیله ای ایده آل برای تراکنش های روزانه تبدیل می کند.

NFT همانطور که از نام آن مشخص است، نمی ‌توانند به صورت برابر با یکدیگر مبادله شوند. در عوض، آنها برای مصنوعات منحصر به فرد با ارزش گذاری نابرابر مورد استفاده قرار می گیرند. میزان تحقیق و تلاش لازم برای قیمت گذاری و انجام چنین معاملاتی قابل توجه است. در واقع، توکن های غیرقابل تعویض برای معاملات تجاری که فراوانی یا سرعت تراکنش های روزانه را ندارند ایده آل هستند.

تکنولوژی NFT

برنامه های کاربردی توکن های غیرقابل تعویض

توکن ‌غیرقابل تعویض، تراکنش‌ ها را با ساده‌سازی آنها به روش‌های مختلف ساده می‌کنند. اول، استفاده از بلاک چین واسطه ها را در تراکنش ها حذف می کند. برای مثال، ارتباط مستقیم بین هنرمندان و خریداران، نمایندگان را از فرآیند فروش حذف می‌کند و با حذف سربار هزینه ‌ها و هزینه‌ های کمیسیون، آثار هنری را ارزان ‌تر می ‌کند.

دوم، تکنولوژیNFT  می توانند با تعیین منشاء آثار هنری روی یک بلاک چین مقاوم در برابر دستکاری، تشخیص جعلیات را آسان تر کنند. استفاده از آنها می تواند به طور بالقوه بازار جعل را از بین ببرد. NFT ها همچنین می توانند برای تقسیم دارایی های فیزیکی و ایجاد بازارهای جدید استفاده شوند. به عنوان مثال، املاک و مستغلات را می توان به قطعات مختلف تقسیم کرد و هر قطعه را با قیمت های مختلف فروخت.

امور مالی با استفاده از تکنولوژی NFT

در امور مالی، آزمایش ‌هایی برای استفاده از NFT جهت سپرده گذاری در چندین تراکنش برای یک شرکت انجام می ‌شود. رویه فعلی شامل کارهای اداری زیاد و پیچیده است. یک حساب امانی که با یک NFT منحصر به ‌فرد شناسایی می ‌شود، می ‌تواند فرآیند را ساده کند و به شرکت ‌ها کمک کند تا از وجوه برای چندین تراکنش به طور همزمان استفاده کنند.

تکنولوژی NFT | توکن غیرقابل تعویض

چگونگی ایجاد NFT ها و فروش آنها

تقریباً هر دارایی را می توان توکن کرد. توکن غیرقابل تعویض در بازارهای آنلاین یا پلتفرم هایی که توسط شرکت ها اداره می شوند ایجاد می شود. در حالی که بیشتر NFT ها بر روی اتریوم، یک بلاک چین عمومی ایجاد می شوند، بلاک چین های رقیب نیز ظهور کرده اند.

اما تفاوت در بلاک چین ها بیشتر به طراحی فنی مربوط می شود و بر ویژگی های اساسی و هزینه های  یک NFT تأثیر نمی گذارد. برای ایجاد این تکنولوژی نوین، بازار آنلاین یا پلتفرمی را که می‌خواهید NFT را در آن ایجاد نمایید، انتخاب کنید. اکثر بازارهای توکن های غیر قابل تعویض برای ایجاد تکنولوژی NFT  هزینه ای دریافت نمی کنند.

با این حال، ممکن است مکان‌هایی وجود داشته باشد که مجبور باشید هزینه ‌های تراکنش را در ارز دیجیتال اصلی بلاک چین از کیف پول کریپتو خود بپردازید. هزینه ها بر اساس میزان ترافیکی که در شبکه جریان دارد تغییر می کند. به عنوان مثال، هزینه ایجاد یک NFT بالا خواهد بود، اگر میزان ترافیک بیشتری در شبکه جریان داشته باشد.