دنیای متاورس با VR

دنیای متاورس با VR | متاورس با واقعیت مجازی VR | واقعیتِ افزوده AR

اگر بخواهید دنیای متاورس را درک نمایید باید دنیای مجازی را تصور کنید که در آن میلیاردها نفر زندگی و کار می‌ کنند، خرید کرده، یاد می ‌گیرند و با یکدیگر تعامل دارند. همه اینها در شرایطی محقق است که روی کاناپه‌ در دنیای فیزیکی قرار دارند. در این دنیای metaverse، صفحه ‌های رایانه ‌ای که امروزه برای اتصال به یک وب جهانی از اطلاعات استفاده می‌ کنیم، تبدیل به پورتال‌ هایی برای یک قلمرو مجازی سه بعدی شده ‌اند که قابل لمس است. متاورس با واقعیت مجازی VR همانند زندگی واقعی است که در ابعاد بزرگ تر و بهتری روی می دهد. برای آشنایی بیشتر با  متاورس و واقعیتِ افزوده AR در این مقاله با ما همراه باشید.

چرا دنیای متاورس مهم است؟

اما چرا دنیای متاورس دارای اهمیت بالایی است؟ اگر تا به حال در گوگل برای عبارت “metaverse” جستجو کرده باشید، پاسخ این سوال را خواهید یافت. در سال 2021، جستجوهای اینترنتی برای این عبارت 7200 درصد افزایش یافت.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که تقریباً 60 درصد از مصرف کنندگان در مورد انتقال فعالیت های روزمره مانند خرید، دوستیابی و کار کردن به فضای این فناوری هیجان زده هستند. اما این فقط افراد نیستند که برای این فناوری نوین مشتاق هستند.

 سرمایه خصوصی در حال سرمایه گذاری پول کلان بر روی دنیای متاورس است. طبق گزارش ‌ها، شرکت ‌های مرتبط با metaverse بیش از 10 میلیارد دلار، بیش از دو برابر آنچه در سال 2020 انجام دادند، جمع ‌آوری کردند.

در سال 2022، بیش از 120 میلیارد دلار به این حوزه سرازیر شد. جدیدترین تحقیقات  نشان می‌ دهد که متاورس پتانسیل تولید تا 5 تریلیون دلار ارزش تا سال 2030 را دارد. این فرصتی است که نباید هرگز آن را نادیده گرفت.

دنیای متاورس با VR | متاورس با واقعیت مجازی VR | واقعیتِ افزوده AR

نقش metaverse در آینده

دنیای متاورس برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد. برخی معتقدند این یک زمین بازی دیجیتال برای علاقه مندان به آن است. برخی دیگر فکر می کنند که این پتانسیلی است که یک فضای تجاری برای شرکت ها و مشتریان فراهم می کند.

اعتقاد بر این است که هر دو تفسیر metaverse صحیح است. در ژوئن 2022، این فناوری به بهترین وجه به عنوان تکامل اینترنت امروزی شناخته می شود. این نشان می دهد که فناوری جدید دیجیتال برای گسترش و ترکیب ارزهای دیجیتال، فناوری هوش مصنوعی (AI)پیش می رود.

متاورس با واقعیت مجازی VR و متاورس و واقعیتِ افزوده AR و محاسبات ابری تماما فناوری های جدیدی هستند که می توانند تعامل، کار و زندگی ما را در آینده دستخوش تغییرات زیادی کنند. در واقع دنیای metaverse ممکن است به شکلی درآید که دریچه های بیشتری را در فضای مجازی برای افراد باز کند.

متاورس و واقعیتِ افزوده AR

سه ویژگی مهم دنیای متاورس

در ابتدایی ترین حالت، دنیای متاورس سه ویژگی خواهد داشت:

  • حس غوطه ور شدن
  • تعامل در زمان واقعی
  • آژانس کاربر

و در نهایت، دید کامل متاورس شامل موارد زیر خواهد بود:

  • پلتفرم ها و دستگاه هایی که به طور یکپارچه با یکدیگر کار می کنند.
  • امکان تعامل همزمان هزاران نفر وجود دارد.
  • از موقعیت ها فراتر از بازی استفاده شود.