فناوری های جدید در صنعت غذا

فناوری مواد غذایی

از آنجایی که کسب‌ و کارها برای مبارزه با تورم و بهبود کارایی به فناوری روی می ‌آورند، فناوری مواد غذایی با استفاده از آخرین فناوری برای مدیریت تولید، توزیع و مصرف، صنعت غذا را تغییر می‌ دهد. با صنعتی به این بزرگی، چندین چالش از جمله پایداری مواد غذایی وجود دارد. تکنولوژی صنعت غذا در حال پیشروی در تغییر بخش جهانی غذا است.

فناوری مواد غذایی چیست؟

فناوری مواد غذایی هر فناوری است که تولید، توزیع و عرضه مواد غذایی را بهبود می بخشد و بر نحوه فروش، تولید و توزیع غذا توسط مردم تأثیر می گذارد. اگرچه این اصطلاح ممکن است جدید به نظر برسد، فناوری و غذا از زمان انقلاب صنعتی در اواخر دهه 1700 و اوایل دهه 1800 به هم پیوسته اند. این دوره منجر به ظهور کشاورزی صنعتی شد و استانداردهایی را برای کشاورزی تعیین کرد.

در این مدت، رهبران و مخترعان صنعت با هم همکاری کردند تا به افزایش تولید و کیفیت مواد غذایی کمک کنند. پیشرفت‌های عمده شامل استفاده از کود مصنوعی، ایجاد آفت‌کش‌ها، توسعه نیروی الکتریکی و راه‌اندازی ماشین‌های اسب بخار بود.

اما در چند سال اخیر، فناوری مواد غذایی با افزایش داده های بزرگ، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا (IoT) به بخش خاص خود تبدیل شده است. این فناوری به صنعت غذا کمک می کند تا با استفاده از اینترنت اشیا در تمام مراحل پایدارتر باشد.

فناوری مواد غذایی

چالش های پایداری مواد غذایی

بر اساس مطالعه انجام شده، سیستم های غذایی مسئول تقریباً یک سوم پذیرش گازهای گلخانه ای در جهان هستند. این انتشارات به دلیل تغییر کاربری زمین، مدیریت زباله، پرورش دام، تولید و بسته بندی همچنان در حال افزایش است.

 

از طرفی دیگر، جهان نیز حدود یک سوم مواد غذایی خود را هدر می دهد. فناوری مواد غذایی هر فناوری است که تولید، توزیع و عرضه مواد غذایی را بهبود می بخشد و بر نحوه فروش، تولید و توزیع غذا توسط مردم تأثیر می گذارد.

کشاورزی، صنایع غذایی و رژیم غذایی مردم با انرژی مصرف شده برای تولید مواد غذایی و تولید ضایعات بر محیط زیست تأثیر می گذارد. کشاورزی بر زمین تأثیر می گذارد و مواد مغذی آن را از بین می برد. همراه با کمبود آب، جهان با کاهش زمین های قابل کشت برای تولید مواد غذایی مواجه است.

فناوری غذا به دنبال رفع برخی از این مسائل است. استارت‌آپ‌ها از جدیدترین فناوری‌ها استفاده می‌کنند و آن را در نقاط مختلف چرخه غذایی برای ایجاد شغل، کاهش گرسنگی و ترویج تولید و مصرف مسئولانه به کار می‌گیرند.

فناوری مواد غذایی

تاثیر تکنولوژی مواد غذایی

تکنولوژی صنعت غذا و مواد غذایی در حال افزایش تولید غذا برای کمک به کاهش میزان گرسنگی و تغذیه جهان است. کشاورزی با استفاده از فناوری دیجیتال و پیشرفته برای تولید مواد غذایی و مواد خام با کشاورزی هوشمند در حال خودکار شدن است. برخی از کاربردهای فناوری مواد غذایی شامل موارد زیر است:

موجودات اصلاح شده ژنتیکی تراریخته‌ها در ژن‌های گیاه وارد می‌شوند تا به آن‌ها کمک کنند تا به بیماری‌ها مقاوم شوند و در مناطقی که برای تولید مناسب نیستند رشد کنند. GMO ها در محصولات بزرگ مانند برنج، گندم و ذرت استفاده می شوند.

هواپیماهای بدون سرنشین پهپادها می توانند تصاویر ماهواره ای را برای نظارت بر رشد محصولات کشاورزی و مقابله با مناطق مشکل دار ارائه دهند. تکنولوژی صنعت غذا گوشت هوش مصنوعی در تولید طیور موثر است، جایی که به تشخیص مشکلات سلامتی پرندگان از طریق صداهایی که تولید می کنند کمک می کند.

منبع