تشخیص چهره و بینایی کامپیوتری در فناوری آینده

بینایی کامپیوتری

بینایی کامپیوتری یکی از زیرمجموعه‌ های هوش مصنوعی است که به ماشین ‌ها اجازه می‌دهد از سیستم بینایی انسان تقلید کنند و کارهای مربوط به شناخت بصری را خودکار نمایند. با استفاده از تصاویر حاشیه ‌نویسی و تکنیک ‌های یادگیری ماشین، فناوری بینایی رایانه ای می ‌توانند موارد داده را با دقت بیشتری شناسایی و رمزگشایی کنند و سپس بر اساس آنچه می ‌بینند، اقدامات مناسب را انجام دهند.

تکامل بینایی کامپیوتری

تحقیقات در زمینه بینایی کامپیوتری در دهه 1960 آغاز شد. هدف، آموزش کامپیوترها برای رقابت با دید انسان بود. اما تجاری ‌سازی فناوری بینایی رایانه یک چالش بزرگ محسوب می شد، زیرا برنامه آموزش، برای فناوری بینایی رایانه اولیه بود.

این برنامه شامل تغذیه کامپیوتر با داده های آموزش تصویر، استخراج ویژگی های مربوطه و حاشیه نویسی ویژگی ها در نظر گرفته شده و سپس مهندس داده هر ماژول را به عنوان دستورالعملی برای شناسایی ویژگی های بصری تعیین می کرد.

بینایی کامپیوتری

یادگیری عمیق فناوری بینایی رایانه ای

یادگیری عمیق،  فناوری بینایی رایانه ای را متحول کرده و این فناوری را به صورت تجاری برای کاربردهای صنعتی افزایش داده است. این فرآیند استخراج دستی را با استفاده از مجموعه‌ های عظیمی از داده‌ های آموزشی و چرخه ‌های متعدد برای آموزش رایانه‌ها در مورد ظاهر یک شی ساده می ‌کند.

برخلاف استخراج دستی ویژگی ها، الگوریتم کل فرآیند را خودکار می کند و به طور خودکار قطعات مناسب را استخراج می کند. حتی با وجود تصاویری که قبلا دیده نشده بود، مدل یادگیری عمیق بینایی کامپیوتری همچنان می تواند یک پیش بینی دقیق ایجاد کند.

بینایی کامپیوتری

داده های آموزشی برای بینایی کامپیوتری

پیشرفت های یادگیری عمیق در بینایی رایانه ای را می توان به حجم بی نهایت داده بصری که امروزه وجود دارد نسبت داد. دسترسی آزاد به داده های تصویری از منابع مختلف، مانند سایت های رسانه های اجتماعی و دوربین های مداربسته، سناریویی را ایجاد کرده است که در آن همه چیز نظارت، ضبط و رمزگشایی می شود.

تغذیه هزاران تصویر به یک الگوریتم بینایی کامپیوتری می آموزد که ویژگی های واقعی را که تصویر بزرگتر را تشکیل می دهد درک کند. این باعث افزایش سطح یادگیری توسط یک مدل فناوری بینایی رایانه ای می ‌شود و در نهایت به ارائه عملکرد و کارایی دقیق در برنامه‌های بینایی کامپیوتر فعلی مانند پردازش تصویر پزشکی، کنترل کیفیت ساخت، نظارت بر سلامت ، عملیات نظامی، تجزیه و تحلیل ترافیک ، وسایل نقلیه خودران، نظارت امنیتی و دیجیتالی کردن اسناد فیزیکی می انجامد

بینایی کامپیوتری

آینده بینایی کامپیوتر

کاربردهای بینایی کامپیوتری امروزی چند دهه پیش دست نیافتنی به نظر می رسید. و از جایی که ما ایستاده ایم، به نظر می رسد هیچ پایانی برای قابلیت ها و آینده فناوری بینایی کامپیوتر وجود ندارد. در اینجا چیزی است که می توانیم انتظار داشته باشیم در آینده ببینیم:

ادامه تحقیق و اصلاح فناوری بینایی رایانه ای، طیف وسیع تری از عملکردها را انجام می دهد. آموزش این فناوری آسان ‌تر خواهد بود و می‌ تواند تصاویر بیشتری را نسبت به حال حاضر تشخیص دهد. بینایی رایانه نیز با سایر فناوری ‌ها یا زیرشاخه ‌های هوش مصنوعی ادغام خواهد شد تا برنامه‌ های کاربردی چابک ‌تری ایجاد کند.

برای مثال، ترکیب برنامه‌ های زیرنویس تصویر و تولید زبان طبیعی (NLG) می‌ تواند برای درک اشیاء موجود در محیط برای افراد کم ‌بینا استفاده شود. برای مطالعه فناوری های جدید در دنیا، با ربین وب همراه باشید.

منبع