بیگ دیتا و آنالیز پیشرفته اطلاعات

بیگ دیتا و آنالیز پیشرفته اطلاعات | تجزیه و تحلیل داده های کلان

بیگ دیتا و آنالیز پیشرفته اطلاعات فرآیند پیچیده بررسی داده‌ های بزرگ برای کشف اطلاعاتی مانند الگوهای پیشرفته، روندهای بازار و ترجیحات مشتری است که می‌ تواند به سازمان ‌ها در تصمیم ‌گیری آگاهانه تجاری کمک کند. در مقیاس وسیع، فن ‌آوری ‌ها و تکنیک ‌های تجزیه و تحلیل داده های کلان، راهی برای جمع‌آوری اطلاعات جدید است. این فناوری، شکلی از تجزیه و تحلیل پیشرفته است که شامل برنامه های پیچیده با عناصری مانند مدل های پیش بینی، الگوریتم های آماری و تجزیه و تحلیل what-if است که توسط سیستم های تحلیلی ارائه می شود.

اهمیت بیگ دیتا و آنالیز پیشرفته اطلاعات

اهمیت بیگ دیتا و آنالیز پیشرفته اطلاعات امروزه برای بسیاری از سازمان ها روشن است. سازمان ‌ها می‌ توانند از سیستم ‌ها و نرم‌ افزارهای تجزیه و تحلیل داده‌ های کلان برای اتخاذ تصمیم ‌های مبتنی بر داده استفاده کنند که می ‌تواند نتایج مرتبط با کسب ‌و کار را بهبود بخشد.

این مزایا ممکن است شامل بازاریابی موثرتر، فرصت های درآمدی جدید، شخصی سازی مشتری و بهبود کارایی عملیاتی باشد. با یک استراتژی موثر، این مزایا می توانند مزیت های رقابتی را نسبت به رقبا ایجاد کنند.

بیگ دیتا و آنالیز پیشرفته اطلاعات

تجزیه و تحلیل داده های کلان چیست؟

تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ فرآیند اغلب پیچیده بررسی داده‌های بزرگ برای کشف اطلاعات – مانند الگوهای پنهان، همبستگی‌ها، روندهای بازار و ترجیحات مشتری است که می‌تواند به سازمان‌ها در تصمیم‌گیری آگاهانه تجاری کمک کند.

نحوه عملکرد بیگ دیتا و آنالیز پیشرفته اطلاعات

در خصوص نحوه عملکرد بیگ دیتا و آنالیز پیشرفته اطلاعات باید گفت، تحلیلگران و دانشمندان داده، مدل‌ سازان پیش ‌بینی‌کننده، آماردانان و سایر متخصصان تحلیل، حجم رو به رشد داده‌ های تراکنش ساختاریافته و همچنین سایر اشکال داده ‌ای که توسط برنامه‌ های BI استفاده نمی ‌شوند را جمع‌آوری، پردازش، پاکسازی و تجزیه و تحلیل می‌کنند.

بیگ دیتا و آنالیز پیشرفته اطلاعات

تجزیه و تحلیل داده های کلان

در اینجا مروری بر چهار مرحله از فرآیند تجزیه و تحلیل داده های کلان  آورده شده است:

متخصصان، داده ها را از منابع مختلف جمع آوری می کنند. اغلب، ترکیبی از داده های نیمه ساختاریافته و بدون ساختار موجود است. در حالی که هر سازمان از جریان های داده متفاوتی استفاده می کند، برخی از منابع رایج عبارتند از:

  • داده های جریان کلیک اینترنتی؛
  • گزارش های وب سرور؛
  • برنامه های کاربردی ابری؛
  • برنامه های موبایل؛
  • محتوای رسانه های اجتماعی؛
  • متن از ایمیل های مشتری و پاسخ های نظرسنجی؛
  • سوابق تلفن همراه؛
  • داده های گرفته شده توسط حسگرهای متصل به اینترنت اشیا (IoT).

بیگ دیتا و آنالیز پیشرفته اطلاعات، تهیه و پردازش می شوند. پس از جمع ‌آوری و ذخیره داده‌ ها در انبار، متخصصان باید داده‌ها را به ‌درستی سازمان‌ دهی، پیکربندی و پارتیشن ‌بندی کنند. آماده سازی و پردازش کامل داده ها باعث می شود عملکرد بالاتری از پرس و جوهای تحلیلی ایجاد شود. این می تواند بر رشد و ارتقاء برنامه های سازمان موثر باشد.