اینترنت 5G و  6G

اینترنت 5G و 6G

 اینترنت 5G و  6G از جمله راه های ارتباطی با سرعت بالاتر هستند که امروزه در بسیاری از کشورها قابل دسترسی خواهند بود. در این  شبکه نسل پنجم 5G  به سختی تجاری سازی شده و تنها مکان های کمی از مزایای بی نظیر آن برخوردار هستند. این در حالی است که محققان یک گام به جلو برای تحقیق در مورد فناوری بی سیم آینده برداشته اند. هنوز در مرحله تحقیق، شبکه 6G می تواند سرعت 1 ترابایت بر ثانیه یا 8000 گیگابیت بر ثانیه را ارائه دهد که  ارتباط پرسرعت  را فراهم می کند.

کاربرد اینترنت 5G و 6G

به عنوان مثال از کاربرد اینترنت 5G و  6G می توان اشاره کرد که استریم نتفلیکس به 56 گیگابیت داده در ساعت برای مشاهده ویدیو با بهترین کیفیت نیاز دارد و با استفاده از شبکه تلفن همراه 6G، می توانید در هر ثانیه 142 ساعت ویدیوی با کیفیت نتفلیکس را دانلود کنید.

این ظرفیت پردازش داده در سطح بالا، این پتانسیل را دارد که ابعاد جدیدی را در عصر فناوری با برنامه‌ها و خدمات جدید ببخشد که زندگی و فرآیند کاری مصرف ‌کنندگان و شرکت ‌هایی را که از آن استفاده می‌کنند، برای بهره‌گیری از آخرین فناوری‌ های روز به طور کامل تغییر می‌ دهد.

اینترنت 5G و 6G

تفاوت بین شبکه ارتباط پر سرعت 5G و 6G

در بررسی تفاوت بین شبکه ارتباط پر سرعت 5G و 6G، می توان گفت که این شبکه ها، از طیف بی سیم با برد بالاتر برای انتقال داده سریعتر از شبکه های 4G، 3Gو 2G استفاده می کنند. با این حال، هنگام مقایسه 5G  در مقابل 6G، فرکانس اول برای فرکانس های باند پایین و باند بالا به ترتیب زیر 6 گیگاهرتز (گیگاهرتز) و بالاتر از 24.25 گیگاهرتز اختصاص داده می شود.

دومی در محدوده فرکانس 95 گیگاهرتز تا 3 تراهرتز (تراهرتز) کار خواهد کرد. از آنجایی که از طیف های مختلف استفاده می شود، فناوری اینترنت 5G و  6G در مقابل هم قرار گرفته و 5G می تواند موارد استفاده چندگانه برای بخش های مختلف صنعتی داشته باشد تا کارایی آنها را افزایش دهد.

فناوری 6G سریعتر از 5G

می توان گفت که 6G سریعتر از فناوری 5G است . با در نظر گرفتن فاکتور عملکرد، 6G به عملکرد بالاتر کمک می کند که بسیار بهتر از شبکه های بی سیم 5G جدید است. 6G که در باندهای فرکانسی تراهرتز کار می کند، حداکثر سرعت داده 1000 گیگابیت بر ثانیه با تأخیر هوا کمتر از 100 میکروثانیه را ارائه می دهد.

وقتی در مورد سرعت شبکه اینترنت 5G و  6G صحبت می کنیم، انتظار می رود سرعت 6G یکصد برابر سریعتر از 5G با قابلیت اطمینان افزایش یافته و پوشش شبکه گسترده تر باشد.

اینترنت 5G و 6G

ارتباط پرسرعت در اینترنت اشیا

ارتباط پرسرعت در اینترنت اشیا در این دو شبکه متفاوت است. اینترنت اشیا (IoT) امروزه با اجرای راه حل های مبتنی بر 5G به واقعیت تبدیل شده است که با شبکه های قبلی مانند 4G به دلیل برنامه ریزی ضعیف فرکانس های اعمال شده امکان پذیر نبود.

فرکانس ‌های مورد استفاده برای انتقال داده‌ های مورد نیاز دستگاه‌ های هوشمند برای به دست آوردن نتایج مطلوب، بسیار شلوغ بودند. اینجاست که 5G این شکاف را پر کرده و با حرکت به سمت جلو با 6G، انتظار داریم با افزایش تعداد دستگاه‌ های متصل در سال‌ های آینده، دستگاه‌ های بیشتری را در هر کیلومتر مربع، با کمک اینترنت 5G و  6G به هم متصل کنیم.