کشاورزی هوشمند و مدرن در دنیای فناوری

کشاورزی مدرن

در کشاورزی مدرن، نوآوری بیش از هر زمان دیگری دارای اهمیت است. این صنعت با چالش های بزرگی مواجه است. کمبود نیروی کار و بالا رفتن هزینه های منابع و تغییراتی که در ترجیحات مصرف کنندگان ایجاد شده است، کاملا مشهود می باشد. خوشبختانه کشاورزی هوشمند که به عنوان agtech نیز شناخته می شود، در اینجا به کمک آمده است. از همین روست که می توان گفت آینده کشاورزی در دنیای مدرن نقش زیادی خواهد داشت.

شیوه های کشاورزی مدرن

این مفهوم جدید، به استفاده از فناوری در کشاورزی و شیوه های کشاورزی مدرن برای افزایش کارایی، بهره وری و پایداری در تولید مواد غذایی اشاره دارد. این صنعت شامل چندین نوع مختلف فناوری مانند کشاورزی دقیق، آبیاری هوشمند، بیوتکنولوژی و اتوماسیون است.

علاوه بر این، پیشرفت ‌های فن‌آوری قابل توجهی در زمینه‌ هایی مانند کشاورزی داخلی، فناوری دام، شیوه ‌های مدرن گلخانه ‌ای، هوش مصنوعی و زنجیره بلوکی وجود دارد.

کشاورزی مدرن

فناوری جدید کشاورزی

هنگامی که فناوری جدید کشاورزی در محیط های بسته به کار گرفته شود، در بهبود بازده محصول تایر داشته و می تواند در زنجیره تامین، تأثیر کشاورزی بر محیط ‌زیست نیز نقش داشته باشد. این مفهوم جدید را می توان به عنوان برنامه ای از کشاورزی هوشمند و رشد محصولات در یک محیط بسته و کنترل شده تعریف کرد.

ویژگی اصلی آن این است که می تواند به طور قابل توجهی میزان فضای زمین مورد نیاز برای رشد گیاهان را در مقایسه با روش های کشاورزی سنتی کاهش دهد. کشاورزی مدرن به شکل عمودی دارای ارزش افزوده ای است که در برخی از محیط ها در نظر گرفته می شود که برای رشد گیاهان به خاک نیاز نیست.

اکثر آنها یا هیدروپونیک هستند که گیاهان در یک ظرف آب تغذیه شده از مواد مغذی رشد می کنند، یا ایروپونیک می باشند، جایی که ریشه های گیاه به طور سیستماتیک با آب و مواد مغذی رشد می یابد. اما باید در نظر داشت که مزارع عمودی تا 70 درصد کمتر از مزارع سنتی آب مصرف می کنند.

کشاورزی مدرن

مزایای کشاورزی مدرن و عمودی

از رشد پایدار شهری گرفته تا به حداکثر رساندن محصول با کاهش هزینه ‌های نیروی کار، مزایای کشاورزی مدرن و عمودی داخل فضای بسته آشکار است. فناوری های نوین کشاورزی قادر است تا آب، نور و رطوبت را به خوبی اندازه گیری کرده و کنترل کند و برداشت های مطمئن را فراهم نماید.

از سویی دیگر، با بهره مندی از ربات ها، نیروی کار نیز کاهش یافته و رسیدگی به کاشت، برداشت و تدارکات نیز دارای هزینه های کمتری است و چالش کمبود نیروی کار مزارع را حل خواهد کرد.

کشاورزی مدرن

مزایای اتوماسیون مزرعه

اتوماسیون مزرعه که به طور معمول همراه با کشاورزی هوشمند می باشد، فناوری است که می تواند مزارع را کارآمدتر نماید، زیرا قادر است تا چرخه تولید محصول را به صورت اتوماتیک هدایت کند. امروزه برخی از مزارع پیشرفته، روی نوآوری ‌های روباتیک کار می‌کنند تا پهپادها، تراکتورهای خودران، دروگرهای رباتیک، آبیاری خودکار و ربات ‌های بذرFی را توسعه دهند.

اگرچه در کشاورزی مدرن، این فناوری ‌ها نوین هستند، اما شرکت ‌های کشاورزی سنتی بسیاری هستند که از اتوماسیون مزرعه در فرآیند کشاورزی خود استفاده می ‌کنند، زیرا هدف اصلی آن پوشش دادن کشاورزی و محصولات یکنواخت است. برای اطلاع از فناوری های جدید، با ربین وب همراه باشید.

منبع