آینده واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

آینده واقعیت مجازی و واقعیت افزوده | تکنولوژی VR و AR

بر اساس تحقیقات انجام شده، بازار آینده واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هر ساله رو به افزایش است. در واقع، تکنولوژی VR و AR در مرکز تحول دیجیتالی کسب ‌و کارها و مصرف‌کنندگان قرار دارند. با تحلیل تکامل و چالش های آنها می توان تاثیر این فناوری ها را بر آینده به خوبی درک نمود.

تکامل واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

در سال ‌های اخیر، تکامل واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و استفاده از این نوع فناوری در حوزه‌ ها و بخش‌ های مختلف، عمدتاً در سرگرمی ‌ها و بازی ‌های ویدیویی افزایش یافته است. به عنوان مثال، بازی‌ های ویدیویی مانند Pokemon Go  و دستگاه ‌هایی مانند Oculus Quest 2 و PlayStation VR مورد استقبال گسترده قرار گرفته ‌اند.

آینده واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

تکنولوژی VR و AR

اکنون، شرکت ‌های خرده‌ فروشی در حال معرفی فناوری ‌ها و تکنولوژی VR و AR هستند تا به خریداران بالقوه امکان پیش ‌نمایش محصولات را بدهند. این نوع فناوری در آینده واقعیت مجازی و واقعیت افزوده همچنین بهترین لحظه خود را در آموزش تجربه می‌ کند، جایی که کاربردهای آن از آموزش فراگیر تا شبیه‌ سازی سناریوهای تاریخی، سفرهای مجازی، تجربیات آموزشی برای دانش ‌آموزان مبتلا به ADHD یا اختلال بینایی و غیره را شامل می ‌شود.

حتی مراقبت ‌های بهداشتی نیز به لطف پیشرفت ‌هایی که در سال ‌های اخیر شاهد بوده ‌ایم و پیشرفت ‌هایی که در سال ‌های آینده انتظار می ‌رود، به این روند می‌ پیوندند. شبیه سازی مجازی برای جراحی ها، خدمات بهداشتی از راه دور، درمان اختلالات پس از سانحه طراحی شده و هیچ پایانی برای برنامه های کاربردی وجود ندارد.

چالش های آینده واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

همانطور که متاورس ها ساخته می شوند و واقعیت مجازی تکامل می یابد، رهبران شرکت ها باید به طور مستمر از مشکلات بالقوه و چالش های آینده واقعیت مجازی و واقعیت افزوده آگاه باشند تا اطمینان حاصل کنند که معایب آن بیشتر از منافع جامعه نیست.

مسائلی مانند جنبه های قانونی یا اخلاقی در دنیای تکنولوژی VR و AR واقعیت مجازی و افزوده که در آن خطر آسیب باید به حداقل برسد. مدیریت اطلاعات شخصی کاربران و امنیت آن؛ حتی جنبه‌ های طولانی ‌مدت مرتبط با سلامت، مانند بیماری حرکت، سلامت چشم یا تأثیرات روانی مانند اعتیاد به سایبری نیز در این مقوله جای می گیرد.

اینها تنها بخشی از چالش ‌هایی است که رهبران کسب ‌و کار با آن مواجه خواهند شد، جایی که تمرکز زیادی باید بر مفاهیم اخلاقی و اجتماعی باشد.

آینده واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

کاربردهای واقعیت مجازی

با توجه به کاربردهای آینده واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، امروزه بازار، برنامه هایی را می طلبد که فراتر از سرگرمی، گردشگری و بازاریابی هستند و همچنین برای کاربران مقرون به صرفه تر هستند. در نتیجه، ما احتمالاً واقعیت گسترده‌ ای را به شیوه ‌هایی تجربه می‌ کنیم که هنوز غیرقابل تصور است.

به لطف پیشرفت‌ های در حال توسعه تکنولوژی VR و AR  سریع‌تر، سبک‌تر و مقرون به صرفه‌تر خواهیم داشت. علاوه بر این، گوشی ‌های هوشمند آینده با دوربین ‌ها و پردازنده‌ های بهبودیافته، و همچنین شبکه‌ های 5G، به ما امکان می‌ دهند از تجربیات بسیار پیچیده ‌تری از هر کجا لذت ببریم.